«РЕЙКОВА» ТОЧНІСТЬ

ДО ҐРУНТУ – З ОБЕРЕЖНІСТЮ

З самого початку існування ТОВ «Кищенці» голландські власники зрозуміли, що однією з головних проблем, які заважають ефективно займатись рослинництвом, є переущільнення ґрунту. Недоліки переущільненого ґрунту всім відомі: погана вертикальна міграція вологи та повітря, недостатнє живлення, підвищена схильність рослин до хвороб, перешкоджання розвитку кореневої системи багатьох культур.

Зазвичай українські фермери віддають перевагу боротьбі з ущільненим ґрунтом. Один раз на 2–4 роки в поля заїжджає трактор з глибокорозпушувачем і руйнує плужну підошву. Цей спосіб досить дієвий, але залежно від типу ґрунту та технологій обробітку його може вистачати усього на рік-два. За традиційного обробітку важка техніка хоча б один раз проїде практично по всій поверхні поля протягом одного сезону. Багаторазовий проїзд забезпечується, по суті, на половині площі. Таким чином, ущільнення ґрунту протягом тільки одного року набуває великих масштабів.

Фото 1. Рослини квасолі розвиваються нормально завдяки зменшенню гербіцидного навантаження

Голландці вирішили не боротись із переущільненням, а зробити так, щоб воно взагалі не утворювалось. Для цього на всіх полях через кожні 12 метрів були прокладені технологічні колії, якими рухається весь технологічний транспорт. Це призвело до того, що рослини мають практично ідеальні умови для розвитку за будь-якої погоди. Наприклад, у травні – червні 2017 року жодного разу не було дощу, а поля зеленіли, культури розвивались рівномірно і давали надію на пристойний урожай.

Налаштування та керування культиватором Thyregod здійснюється з кабіни. Блок управління подає сигнали до гідророзподільника, який у свою чергу активує потрібний привід. Під час роботи оператор здійснює лише загальний контроль. За допомогою системи технічного зору культиватор самостійно корегує положення секцій відносно рядків, що забезпечує знищення до 90% бур’янів без ушкодження культурних рослин

Звичайно, що технологічна складова потребувала значних інвестицій. Використання широкозахватних знарядь потребує потужних енергозасобів, і все це дорого коштує. Крім того, вся техніка (у тому числі й гусенична) була переведена на ширину колії у 3 метри. Зважали на технічні характеристики зернозбиральних комбайнів, у яких ширину колії міняти найтяжче. Також довелось придбати 12-метрові жатки та подовжити шнеки, щоб можна було вивантажувати зерно в бункер-перевантажувач, який рухається сусідньою технологічною колією.

Уся техніка працює за допомогою автопілотів та навігаційних систем. Без них робота технологічними коліями була б неможливою. На тракторах та комбайнах встановлені приймачі John Deere, які працюють з власним точним сигналом. Цього повністю вистачає, щоб забезпечити якісну роботу технологічного обладнання на всіх полях. Звичайно, що спершу механізаторам було важко працювати. Але вже на другий рік жодних проблем не виникало. Всі зрозуміли принцип роботи, опанували техніку, і тепер навіть не йдеться про роботу в ручному режимі.

СОКОЛИНЕ ОКО

Після відпрацювання першого етапу впровадження колійної технології настав час удосконалень. Компанія придбала міжрядний культиватор данського виробника Thyregod, обладнаний системою технічного зору та власною навігаційною системою. Його використовують для обробітку міжрядь просапних культур (соняшнику, цукрового буряку тощо). Досконалий механічний обробіток здатний знищити до 90% бур’янів без застосування гербіцидів. Це позитивно впливає на розвиток рослин, оскільки гербіциди хоч і не знищують культурні рослини, але все одно певною мірою пригнічують їх розвиток. Також за допомогою міжрядного культиватора розрихлюють верхній шар ґрунту, що покращує проникнення повітря до кореневої системи. Потрібно зауважити, що звичайні культиватори вважають малоефективними, оскільки їх робочі органи розташовані надто далеко від культурних рослин. Вони не можуть повністю знищити бур’ян і розрихлити всю площу міжряддя. Якщо ж лапи культиватора розташувати надто близько до культурних рослин, навіть незначне відхилення від ідеальної траєкторії призведе до знищення посівів по всій ширині захвату.

Фото 2. Блок управління культиватором

Саме для вирішення такої дилеми було придбано культиватор Thyregod. Його система навігації розуміє, де потрібно їхати, тому навіть неточний рух трактора компенсується власним підрулюючим пристроєм. Крім того, культиватор обладнаний системою технічного зору, яка за допомогою спеціальних камер визначає точне розташування рядка з культурними рослинами і окремо коригує положення правої та лівої секцій у межах 25 см. Цього цілком достатньо, щоб забезпечити практично повне знищення бур’янів та якісне рихлення поверхні міжряддя. Саме ця функція стала визначальною у виборі виробника. Крім того, що техніка компанії Thyregod вирізняється надійністю та якістю, вона ще має досить високий ступінь універсальності. Наприклад, міжрядний культиватор може працювати в різних умовах (мається на увазі вологість і структура ґрунту, кількість бур’янів, фази розвитку культурних рослин). Налаштування досить просте, й за півгодини оператор може змінити функціональність у разі переходу на інше поле або на іншу культуру. Культиватор має власний комп’ютер і блок керування гідравлікою, тому приєднувати його до електроніки трактора взагалі не потрібно. Гідравлічна система трактора використовується лише як джерело масла під тиском. Як опцію було встановлено додаткову систему навігації, яка визначає межі обсівів по краях поля і дає команду на підйом культиватора. Протягом доби вдається обробити в середньому 100 га, хоча на рівних полях із довгими гонами продуктивність відчутно збільшується. Найближчим часом планується придбати комплект для одночасного внесення рідких добрив, щоб поєднати механічний обробіток і підживлення рослин.

ОПТИМАЛЬНИЙ ШЛЯХ

У господарстві на сьогодні близько 15 000 га в обробітку, тому робити якісний наліз ґрунту традиційними способами тут не планують – надто довго та дорого. Тому було прийнято рішення знайти простіший та ефективніший шлях, а саме за допомогою агрегату Veris MSP3 визначити розташування «підозрілих» ділянок, де хоча б один з основних показників (кислотність, електропровідність або вміст органічних речовин) значно відрізнявся від загальної картини поля. На цих ділянках відбирається значно більше проб ґрунту, внаслідок чого точніше визначаються їх межі та власне причина неоднорідностей. Слід зазначити, що вартість такого обстеження поля значно нижча, якщо порівнювати із традиційним аналізом ґрунту. Витрати часу також зменшуються в рази, тому цей шлях може бути обраний для детального аналізу навіть значних площ.

Фото 3. Мобільний аналізатор ґрунту Veris

Багатофункціональний агрегат Veris MSP3 одночасно збирає три типи даних  – електропровідність ґрунту, кислотність, а також вміст органічних речовин. Електропровідність вимірюють за допомогою 6 прямих дисків, які розташовані чітко за напрямком руху. Крайні диски заглиблюються на 3–4 см, середні – на 8–9 см. Одна пара дисків подає в ґрунт невеликий електричний струм. Інші вимірюють падіння напруги, пропорційне електропровідності ґрунту в цьому місці. На електропровідність у першу чергу впливають гранулометричний склад ґрунту та вміст солей. Наприклад, глинисті ґрунти та ґрунти з високим вмістом солей є високопровідними, а піщані значно гірше проводять струм.

Вміст органічних речовин вимірює ще один комплексний датчик з червоним та інфрачервоним випромінювачами. Він заглиблюється на 2,5–7,6 см, причому регулювання глибини здійснюється за допомогою опорних коліс. Перед датчиком встановлюються два зубових колеса, які звільняють поверхню ґрунту від рослинних решток та розпушують його верхній шар. Зчитування інформації відбувається фотоелементом один раз на секунду, після чого отримані дані зберігаються в комп’ютері. Суть вимірювань полягає у визначенні кольору ґрунту. Зазвичай темніші ґрунти містять більше органіки, і навпаки, у світлих ґрунтах вміст органіки нижчий.

Третій датчик вимірює кислотність ґрунту. Через кожен 21 метр спеціальний забірник піднімає пробу до датчика, який за допомогою двох електродів вимірює рівень рН. Потім проба викидається і збирається нова. В цей час вмикаються дві форсунки, які обмивають датчик водою під високим тиском. Це необхідно для того, щоб залишки ґрунту з попередньої проби не спотворювали результати наступних вимірювань. Єдиним недоліком сканера є відносно невеликий бак для води – його об’єм сягає 80 л. На зміну не вистачає, і час від часу потрібно їздити по воду, що негативно впливає на продуктивність. З іншого боку, оператор має чудову нагоду відволіктись та попити кави, що також потрібно за такої одноманітної роботи.

Отже, замість того, щоб витрачати кошти на детальний аналіз ґрунту на всій площі поля, можна за допомогою сканера визначити місця з неоднорідностями, і вже там, де це потрібно, робити детальніші дослідження. Вочевидь господарство заощаджує кошти й час, і не має жодних проблем із якістю аналізу. Собівартість роботи зі сканером досить низька, оскільки після завершення робіт агрегат можна продати за доволі високу ціну. Потреба в оновленні даних може виникнути не раніше ніж за 7–10 років, а за цей час виробник запропонує щось сучасніше та ефективніше.

Фото 4–6. Культиватор із системою автоматичного підрулювання і технічного зору дає можливість знищувати понад 90% бур’янів

Всі вимірювання записуються в комп’ютер і можуть бути представлені у вигляді карт. Ці карти можна використовувати для диференційного посіву, диференційного внесення добрив та інших матеріалів.

Стан поля за кожним параметром відображається на моніторі, і в місцях, де параметри значно відрізняються від середніх, оператор може зупинитись і вручну відібрати необхідну кількість проб. Хоча зазвичай з поля береться лише 6 проб. У результаті поле можна розбивати на окремі ділянки розміром до 0,5 га з різними властивостями.

Сканер Veris MSP3 застосовують одразу після збору врожаю, оскільки це найбільш зручний період для взяття проб (немає весняного перезволоження, структурний стан ґрунту доволі рівномірний). Отриману інформацію можна одразу використовувати для планування таких дій – від обробітку ґрунту до визначення норм добрив та вибору наступної культури. В господарстві агрегат працює з трактором потужністю 220 к. с., хоча насправді потребує меншої потужності. Продуктивність за зміну становить понад 100 га.

 

ОЛЕКСАНДР САВЧЕНКО, агроном ТОВ «Кищенці»

Особливість експлуатації агрегату Veris полягає у необхідності його калібрування перед кожним виїздом у поле. Наприклад, датчик кислотності обробляють по черзі двома контрольними типами розчинів. Датчики електропровідності калібрують спеціальним потужним магнітом. Для калібрування датчика органіки використовують дві пластини – чорного та білого кольору. А втім, експлуатація сканера доволі проста. Оператору не потрібно думати, куди йому їхати. Все роблять за допомогою навігації. Поле ділять на смуги у 36 метрів завширшки, і для проходу трактора з вимірювальним агрегатом ми використовуємо наші технологічні колії. Єдина важлива робота, яка покладається на оператора, це взяття проб ґрунту (у визначених місцях та в зонах, де показники значно відрізняються від загальних). Отримані дані з монітора можна переносити за допомогою флешки та використовувати в програмах управління господарством для створення карт-завдань та інших цілей. Для збільшення продуктивності роботи з аналізу ґрунтів компанія придбала квадроцикл, обладнаний пробовідбірником. Оператор отримує завдання, їде на потрібне поле і відбирає зразки саме в тих місцях, які нас цікавлять. Отже, ми прискорюємо процес збору зразків, і найближчим часом точно знатимемо, що потрібно нашій землі.

 

У раз передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: office@deltamedia.com.ua