СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО СТАЄ ЦИФРОВИМ

 

Масштаб використання комп’ютерів для обробки великих обсягів у сільському господарстві зростає з кожним днем. Це дає аграріям можливість вчасно отримувати потрібну інформацію, що у свою чергу сприяє підвищенню продуктивності в сільському господарстві

ВОЛОДИМИР ВАСИЛЕНКО

 

Сільське господарство часто розглядається як традиційне, особливо в сьогоднішніх, дуже урбанізованих суспільствах. Насправді реальність дещо інша. Сучасні фермери завжди ретельно вивчали нові технології і зараз активно нарощують нові — цифрові засоби виробництва. Більше розуміння генетики покращило процеси вирощування насіння. Використання систем точного землеробства і, зокрема, супутникових знімків для визначення локальних потреб в обробці підвищило продуктивність за зменшення використання добрив та пестицидів. Тепер настала черга наступного етапу — цифрового.

Що наразі потрібно фермеру? Він хоче продовжувати вирощувати ті ж самі культури, але йому потрібно збільшувати урожай і краще прогнозувати свої дії, зменшуючи при цьому використання дорогих добрив та хімічних речовин та витрачаючи якомога менше часу. Це означає все більшу залежність від досконалих сільськогосподарських машин, що можуть виконувати всі технологічні операції дуже ефективно.

Поява супутників GPS дозволила точно керувати тракторами та комбайнами, а інші супутникові сенсори дають можливість фермерам докладно деталізувати вміст вологості ґрунту або ступінь розвитку рослин. Фермери завжди знають свою землю, кожне поле та кожну його ділянку. Але нові системи відкривають нові можливості для збільшення ефективності кожного квадратного метра.

На цьому зміни не закінчуються. Оскільки обчислювальна потужність комп’ютерів за останні десять років збільшилась у десятки та сотні разів, тепер у нас є смартфони, можливості яких практично безмежні. Ще двадцять років тому тільки суперкомп’ютери мали таку потужність, тому обробка великих масивів даних простим фермерам була недоступною. Зараз смартфони мають можливість збирати та аналізувати велику кількість даних, тому епоху Big Data можна вважати відкритою.

КОЛИ ІНФОРМАЦІЯ ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ НА ЗНАННЯ

Дані мають невелике значення, доки їх не можна перетворити на знання, але чим більше даних ви маєте, тим більше знань ви можете створити та застосувати. Точно так само, як Google зламав проблему трасування через мільярди інтернет-сторінок, щоб знайти те, що ми хочемо читати, виробники сільськогосподарських машин та постачальники послуг можуть робити те ж саме з даними про погодні та ґрунтові умови, надаючи потрібну інформацію кінцевому споживачу — фермеру.

Тепер постачальники машин мають своїх власних спеціалістів, які розробляють технології для отримання інформації про погоду, ґрунт, насіння та добрива, які використовуються для більш ефективного керування агропідприємством з будь-якого комп’ютера.

У свій час фермер міг лише самостійно ходити по полях, сподіваючись знайти шкідників та хвороби і вчасно розпочати боротьбу. Звичайно, що такі способи моніторингу не були ефективними, цілі поля гинули від невчасного реагування на проблему, гроші витрачались марно. Сьогодні фермер може відправити безпілотник для огляду своїх культур, виявити осередки проблем і не дати їм розповсюдитись.

Машини можуть працювати краще людей. Вони не стомлюються, не лінуються, в них не псується настрій і не пропадає бажання виконувати свою роботу. Машини для того й існують, щоб замінити людину на виконанні простих операцій. Сучасні технології значно розширили перелік цих робіт, і тепер цілком можливо доручити майже всі технологічні операції в сільському господарстві автономним машинам

Датчики також можуть бути встановлені на тракторах або іншій сільськогосподарській машині, а разом з погодною базою даних можуть бути використані для визначення правильного часу посіву. Це може істотно вплинути на швидкість розвитку рослин, їх забезпеченість вологою і на кінцевий урожай. Інші датчики можуть керувати самим обладнанням, щоб переконатися, що воно працює ефективно, спілкуватися з іншими машинами та навіть замовляти запчастини. Тваринники також можуть скористатися цифровою революцією. Автоматичне доїння стає нормальним. Тепер фермери можуть використовувати датчики, які сигналізують про готовність корів до штучного запліднення, а також коли вони збираються народжувати.

Здатність не просто збирати величезні обсяги даних, але й аналізувати їх у режимі реального часу, є ще одним ключовим інструментом для сучасного фермера. Якщо сільське господарство не може годувати населення, що зростає, — особливо заможніше, яке споживає більше м’яса, то у суспільства немає реального майбутнього. Аграрії потребують максимальної допомоги, щоб отримувати максимум з їх землі кожного сезону.

ЦИФРОВА РЕВОЛЮЦІЯ ЯК ЗАСІБ НАГОДУВАТИ ПЛАНЕТУ

У 1960–70-х роках перша зелена революція використовувала розумне розведення рослин, щоб значно збільшити врожайність рису та пшениці в той час, коли світ намагався годувати населення вдвічі менше за сьогоднішнє. Друга революція все ще триває. Це застосування наших знань про генетику рослин та тварин, а також здатність налаштувати гени для поліпшення важливих властивостей.

Тепер приходить час третьої зеленої революції, яка несе з собою хмару цифрових технологій. Вони відкривають фермерам дорогу до значного збільшення ефективності та максимального використання потенціалу у рослинництві і тваринництві. Тобто отримання найкращих результатів з кожного квадратного метра або навіть з кожної рослини стане реальністю. Спершу вважалось, що цифрова революція торкнеться лише США і Європи, але наразі зменшення вартості технічної частини привело до розвитку цих технологій у країнах, що розвиваються. Крім того, світова потреба у продовольстві аж ніяк не зменшується, тому всі шляхи до збільшення ефективності використовуватимуться повною мірою. Ці обидва чинники гратимуть визначальну роль у технологічній трансформації сільського господарства у всьому світі до того часу, коли не з’явиться дешева технологія синтезу харчів або населення планети не припинить збільшуватись.

 

У раз передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: office@deltamedia.com.ua