«Агропродсервіс»: цукрові буряки вимагають точності

Сучасна агрокомпанія на Західній Україні використовує низку технологічних рішень, що дають змогу суттєво оптимізувати виробництво продукції та забезпечують конкурентність на ринку.
Максим Аверченко

«Агропродсервіс» є однією з найбільш успішних і диверсифікованих агрокомпаній Західної України, яка постійно розвивається і зростає. І відбувається це дуже успішно. Серед низки виробничих галузей підприємства технічне забезпечення рослинництва має провідне місце, дозволяючи йому продуктивно розвиватися і бути конкурентним на ринку. В агрокомпанії використовують чимало сучасної сільськогосподарської техніки, обладнаної низкою високотехнологічних рішень. Зокрема, поступово запроваджують елементи точного землеробства. Про це ми говоримо з технічним директором компанії «Агропродсервіс» Віталієм Адамовичем Чайківським.

ВІТАЛІЙ ЧАЙКІВСЬКИЙ
Сівалки для цукрових буряків.

Важливою сільськогосподарською культурою в «Агропродсервісі» є цукрові буряки. Вважається, що там, де їх вирощують, агрономи мають найвищу кваліфікацію, а відповідно, кожен складовий елемент повинен відповідати суворим технологічним вимогам.

«Без використання сівалок із точними сигналами вести посівну кампанію вкрай складно, — говорить Віталій Чайківський, — а тому ми ретельно обирали посівні комплекси. Пріоритетними було визначено продуктивність та якість вкладення насіння в ґрунт».

Після перегляду низки варіантів вибір прийшовся на техніку бренду Kverneland, яку тут успішно використовують уже понад 10 років. Сівалки Kverneland Monopill 24SE стали тими машинами, які працюють настільки якісно, що посіви виходять вирівняними та гарними.

Важливим чинником називають у господарстві й те, що компанія-виробник постійно вдосконалює та розвиває техніку. Так Kverneland першим на ринку розробив та впровадив комплекси із секціями з електродвигунами на посівні.

Використання рішень для диференційованого внесення добрив

«Ці машини працюють автономно, а не за принципом приводу від центрального валу, — коментує технічний директор агрокомпанії. — Нині в господарстві працює три моделі Kverneland Monopill 24SE, які потребують тракторів із двигунами лише 150 к. с. Однак на практиці використовують 300-сильні трактори, бо купувати 150-сильні під сівалки ніхто не буде».

Добовий виробіток на сівбі сівалки становить у середньому близько 150 га, а разом три комплекси за добу висівають по 400–500 га. Kverneland Monopill 24SE працює без добрив, але його можна дообладнати (за потреби) саме під рідкі добрива. Надалі саме так у господарствах і планують робити.

Точна сівба.

З елементів точного землеробства на сівбі застосовують диференційоване внесення насіння за допомогою платного сигналу, який купують на час посівної у компанії «Систем Солюшнс». Причому Kverneland Monopill дає можливість сіяти за різними варіантами, які потрібно аграрію. Наприклад, існує відключення за секціями (GEOCONTROL), а також можна розкладати насіння трикутно- або квадратно-гніздовим методом (GEOSEED).

«Терміни сівби цукрових буряків дуже обмежені, й потрібно швидко та якісно покласти насіння у ґрунт, — наголошує Віталій Адамович. — У господарстві на сівбу цукрових виділяють 10–12 днів. Щороку близько 4000 га висівають три сівалки».

Тому до початку робіт сервісні інженери готують їх дуже ретельно, оперативно замінюючи вузли та агрегати для продуктивної роботи.

Комплексний підхід до сівби.

«Агропродсервіс» вирощує також і інші сільськогосподарські культури: озиму пшеницю, ріпак, ячмінь, кукурудзу, сою, горох і використовує шість універсальних посівних комплексів TERRASEM PÖTTINGER. За словами Віталія Чайківського, тестування техніки з вимогами до підвищення ефективності роботи в агрокомпанії проводили ґрунтовно, однак зупинили свій вибір на TERRASEM. Тут є поля різного розміру від 10 до 300 га та великі переїзди між ними. Тому для продуктивної роботи потрібні універсальні та продуктивні машини. Перевагою посівного комплексу TERRASEM є те, що в одній робочій операції поєднується передпосівний обробіток і посів. Це дає змогу зберігати вологу в ґрунті та не пересушувати його.

Цікавинки машинно-тракторного парку.

Серед представлених машин в «Агропродсервісі» можна побачити відомі бренди: John Deere, Fendt, Case IH, Lemken, Great Plains, Horsch.

«У нас є такі цікаві рішення, яких ви не побачите ніде в Україні, — зізнається Віталій Чайківський. — Це чотирьохкорпусні плуги Kverneland з пластиковими відвалами».

За словами технічного керівника, тут не шкодують, що зробили саме такий вибір, — вони працюють понад п’ять років і відвали не зносилися! Зазначимо, що ґрунти на полях агрокомпанії досить неоднорідні — від карбонатних до важких чорноземів. За сезон чотирьохкорпусний плуг виорює у середньому близько 400 га.

Не менш унікальний розкидач Kverneland TLX GEOSPREAD. Його обрали для внесення добрив під цукрові буряки. Якісне та точне розкидання поки використовують не на повну силу, для цього є низка причин. Наприклад, поля агрокомпанії не мали картографування через відсутність власних зернозбиральних комбайнів. Техніку на жнива просто орендували. З одного боку, це перевага, але з’ясувалося, що без картування врожайності немає можливості запроваджувати нові елементи точного землеробства. Тому надалі ситуацію планують виправити, щоб повноцінно працювати, зокрема, і з розкидачами добрив.

«У нинішньому році спробували використовувати для внесення добрив на Kverneland TLX GEOSPREAD трактори FENDT 936, де задіяний сигнал від РТК-бази, — розповідає Віталій Чайківський. — Спочатку ставлення до цього було неоднозначне, бо видавалося не дуже презентабельним і викликало посмішки на обличчі механізаторів. Казали: “ніби як на фаркопі висить відро”».

Однак результати роботи розкидача на тракторі приємно вразили, коли розкидання виросло приблизно у двічі у гектарній нормі. Якість внесення добрив покращилася, і за обсягами витрат палива агрегат не перевищив планові показники.

За підсумками роботи цих машин зробили висновок, що необхідно виконувати комплексні аналізи ґрунтів полів агрокомпанії, а далі створювати карти врожайності і працювати з розкидачем добрив та іншими машинами за диференційованим внесенням добрив.

Монітор IM Tellus GO – просте управління секціями та контролю норми висіву

Також в агрокомпанії відзначають системний підхід до роботи Kverneland — монітор, що використовують на сівалці, може універсально працювати на будь-якому іншому їхньому обладнанні. Його легко переналаштовують для роботи з розкидачем добрив.

 

 

 

 

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: rost.panichev@ifarming.com.ua