РОЗПІЗНАТИ БУР’ЯНИ

Для догляду за посівами сільськогосподарських культур аграрії можуть використовувати комплексні рішення, що поєднують механічні агрегати й різні елементи точного землеробства
Олександр Сумський 

Розвиток аграрних технологій та потреба зменшити кількість операцій в полях стимулює провідних світових машинобудівників створювати рішення для догляду за посівами сільськогосподарських культур. З іншого боку, постійно розвиваються технології органічного землеробства, що також потребують досконалішої техніки. Тому сьогодні можна говорити про появу на ринку машин і програмних рішень ефективних пристроїв для боротьби з бур’янами, що використовують нові досягнення аграрного машинобудівництва. Розкажемо про найголовніші з них.

Нині технологія обробітку ґрунту, зокрема культивація, знищує бур’яни між посівами сільгоспкультур та розпушує ґрунт, робить кращим проникнення вологи й повітря до коренів рослин. Однак є проблема якості міжрядних обробітків. Попри використання автопілотів і систем паралельного водіння у полі, бувають ситуації, коли рельєф полів або інші чинники впливають на вирівняність посівів, і всі наступні технологічні операції виконують за кривими траєкторіями. Водночас зміщення сошників культиватора часто буває значним, що призводить до знищення культурних рослин.

Раніше таку проблему розв’язували завдяки зменшенню ширини лап культиватора. Міжряддя обробляли не на всю ширину, а лише на 50–60%. Незначні рухи робочих органів в той чи той бік не загрожували культурним рослинам. Проте такий прийом призводив до того, що частина бур’янів, що росли поблизу рядків, залишалася неушкодженою. Сучасне розв’язання проблеми прийшло зі створенням систем штучного зору, коли за допомогою спеціалізованих відеокамер забезпечили розпізнавання рядка. А за допомогою сучасних комп’ютерних систем стало можливим керувати положенням робочих органів культиватора так, щоб він стабільно рухався по міжряддю.

John Deere AutoTrac™ Implement Guidance

John Deere пропонує систему, що використовує контролер AutoTrac і дає змогу вести прямолінійний рух всього агрегату без зміщення щодо рядків культури. Контролер AutoTrac можна встановити на понад 380 затверджених моделей агрегатів. Завдяки цьому буде досягнуто значної ефективності міжрядного обробітку — польовий агрегат працюватиме з якісним видаленням бур’янів на швидкості до 16 км/год. Такий спосіб може бути альтернативою хімічному методу боротьби з бур’янами. Причому можливе використання автоматизованих систем навігації на полях, засіяних з використанням ручного рульового керування. Це інтегроване рішення Active Implement Guidance дає змогу оператору налаштувати поріг швидкості та чутливості максимально ефективно, система автоматично регулюватиме швидкість трактора, щоб постійно дотримуватися ідеальної дистанції до рослин культури за різних умов.

Технічно це працює так. Відбувається поєднання AutoTrac та AutoTrac Vision — навігаційного рішення з використанням стереоскопічної відеокамери. Керування боковим виносом культиватора здійснюється за допомогою спеціального гідравлічного циліндра, встановленого на нижніх тягах. Це не лише знижує витрати на дорогі конструкції для виносу, а й зменшує руйнування та ерозію ґрунту, дає можливість точніше керувати обладнанням.

CLAAS

Компанія CLAAS розробила технологію CULTI CAM для міжрядних культиваторів спільно з Einböck, Hatzenbichler і Bednar. Основа — стереоскопічна кольорова камера, що використовує два об’єктиви для отримання тривимірних зображень посівів сільгоспкультур. CULTI CAM має покращений алгоритм сегментації, а також систему автоматичного визначення висоти й кута камери, що дає змогу точно контролювати культиватор під час прополювання в умовах неоднорідних ґрунтів, складного рельєфу та різного ступеня забур’яненості.

LEMKEN

До названих виробників нещодавно приєднався LEMKEN, придбавши виробника міжрядних культиваторів із системою інтелектуального розпізнавання бур’янів. Вважається що безперечною перевагою Steketee є електроніка власної розробки — комп’ютер, програмне забезпечення і камера. Камера, яку виготовила Steketee, розрізняє посіви, адаптується до певних умов поля, різних кольорів сільськогосподарської культури й відрізняє її від бур’янів. Тож культиватор, що розпізнає посіви й бур’яни, знищує лише шкідливі рослини.

Культиватори Steketee добре працюють у міжряддях із шириною 12,5 см. Можна виконувати механічне видалення бур’янів навіть із пшениці й інших зернових культур. Це стало можливим завдяки високій чутливості та здатності розрізняти найменші відтінки різних кольорів. Для кожної культури є власні налаштування, які коригують в ручному режимі, але потім, під час роботи, комп’ютер за допомогою адаптивного програмного комплексу ще краще підлаштовує чутливість сприйняття кольорів і покращує здатність розрізняти різні рослини. Система адаптується дуже швидко, можна переходити із салату до соняшнику, і практично через кілька десятків метрів агрегат працюватиме з максимальною точністю. Завдання оператора полягає в тому, щоб задати базовий колір культурної рослини та вказати на рядки, а також налаштувати швидкість реагування на зміни в розташуванні рослин у рядку.

TRIMBLE

Провідний світовий виробник обладнання та програмних рішень для точного землеробства Trimble під час виставки Agritechnica-2019 запропонував власні розробки. Новинкою стало доповнення для технології активного управління агрегатами ТrueTracker™. Це рішення розробила компанія LaForge (що є партнером Trimble Select), котра отримала золоту медаль на виставці Sima-2019. Trimble створив систему позиціювання агрегату DynaTrac® у виконанні Ultima і Premium. Ця технологія являє собою прямокутну міцну конструкцію з товстими сталевими стінками. Фронтальна частина навішується на задню триточкову систему трактора та є нерухому. Задня частина повторює триточкову навіску трактора лише з тією відмінністю, що елементи навіски за допомогою гідравлічних циліндрів рухають рамку разом із причепним обладнанням у горизонтальній площині. Цей хід коригується залежно від конкретної моделі: у Premium + до 42 см, у Premium і Ultima — до 50 см. Загалом таке виконання дало змогу агрегатувати цю систему зі знаряддями всіх конфігурацій: навісними, напівпричіпними й причіпними.

Агрегат навішується на DynaTrac® Ultima і Premium через нижні та центральну тяги. Ці нижчі тяги використовують запатентовану функцію вільного ходу, яка відрізняє рух трактора від руху знаряддя, нівелює бічні навантаження, а також забезпечує кращу реакцію на кермове управління, зокрема під час роботи на схилі чи по змінній траєкторії. Кут нахилу рухомої частини DynaTrac® регулюють гідроциліндри, що встановлені над нижніми тягами. Завдяки цьому польовий агрегат може копіювати поверхню ґрунту. Виконання Premium та Ultima також мають можливість передачі крутного моменту від ВВП-трактора на знаряддя. Коли агрегат відхиляється від заданої лінії водіння, монітор ТМХ-2050™дає команду змістити весь агрегат так, щоб лапи культиватора чітко потрапляли між рядками. Надзвичайно важливим елементом у цьому процесі є точність визначення позиції машини та агрегату, відповідно, треба використовувати корекційні сигнали CenterPoint® RTX чи RTK, що мають точність ±2,5 см. Система ТrueTracker™ вже кілька років працює на полях України, а систему позиціювання агрегату DynaTrac® аграрії мають можливість замовити в офіційних дилерів Trimble нині.

RAVEN

Провідний світовий виробник Raven на виставці Agritechnica-2019 запропонував власну подібну розробку. Головною новинкою від Raven стала візуальна система водіння VSN для польових агрегатів, що є також відпрацьованим рішенням. Система водіння VSN — це безконтактна стереокамера для руху польового агрегату по рядках, причому рішення дає змогу оператору вести агрегат, не відволікаючись на стабілізацію роботи, навіть на таких рядках посівів, де багато перекриттів або пропусків. «Розумна» система відрізняє фактичні ряди посівів від теоретичних, працює в зонах з обмеженим покриттям GPS/GNSS, тобто поруч з посадками, пагорбами тощо. Під час роботи машини відбувається накладення відео у реальному часі на платформах CRX і ROS. Крім того, навігаційна система надає можливість мінімізувати пошкодження та витоптування культури незалежно від того, як було посіяно поле, — з використанням DGPS, RTK чи зі звичайним маркером. Вона має прості віджети управління та підтримується дистанційним оновленням, телематикою і бездротовою програмою Slingshot®. Система VSN працює у трьох режимах роботи: GPS/GNSS, VSN та VSN+.

На роботу агрегату може впливати стан ґрунту, нерівномірні навантаження, горбиста місцевість тощо. Зокрема, під час міжрядного обробітку додаткові зсуви, коливання та зміщення не можливо виправити одним тільки управлінням трактора. Візуальна система водіння VSN для польових агрегатів дає змогу добре виконувати посадкові й посівні операції на ділянках овочевих та органічних культур. Завдяки системі повторні польові роботи, а також механічна боротьба з бур’янами здійснюються з високою точністю, а пошкодження, спричинені помилками рульового управління або занадто вузькою відстанню між рядами, унеможливлюються.

 

 

 

 

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: rost.panichev@ifarming.com.ua