ТОЧНІСТЬ ВИСОКОГО ВРОЖАЮ

ВЕЛИКА АГРОКОМПАНІЯ ІЗ СУМЩИНИ ВПРОВАДЖУЄ СИСТЕМИ ТОЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА ТА УПРАВЛІННЯ ВИРОБНИЧИМИ БІЗНЕС-ПРОЦЕСАМИ, УНІФІКУЮЧИ ДАНІ ТА МАКСИМАЛЬНО ВИКОРИСТОВУЮЧИ МОЖЛИВОСТІ ЦИФРОВИХ РІШЕНЬ
ЄВГЕН ОПАНАСЕНКО
МИХАЙЛО БУГРИМЕНКО, генеральний директор агрокомпанії «АВІС УКРАГРО»

Для сучасного підприємства, що володіє значними активами на великих територіях, необхідно мати оперативну та об’єктивну інформацію про стан посівів сільгоспкультур. Правильно оцінити розвиток тієї чи іншої культури та зрозуміти, де, що і як відбувається, надзвичайно важливо. Особливо, коли поля агрокомпанії розкидані на великих відстанях.

Агрокомпанія «АВІС УКРАГРО» обробляє понад 20 тис. гектарів посівів на території п’яти районів Сумської області. Фактично відстань між різними кластерами агрокомпанії обраховують у сотнях кілометрів, причому поля мають неоднакову форму та різний ґрунтовий склад. Тому нелегко постійно контролювати ситуацію на полях та розуміти стан посівів у різних кластерах компанії, щоб оперативно приймати управлінські рішення щодо виконання тих або інших операцій на полях. Про те, як вдається ефективно справлятися зі щоденними викликами в сучасному агровиробництві, ми поговорили з генеральним директором компанії Михайлом Бугрименком.

— Михайле Миколайовичу, розкажіть про ваш підхід в управлінні виробничими процесами в агрокомпанії «АВІС УКРАГРО».

— Для нашої агрокомпанії надзвичайно важливо ефективно використовувати кожний гектар землі, що обробляється. В умовах великих відстаней між полями, їхньої неоднорідності просто життєво необхідно чітко розуміти, наскільки якісно виконується та чи інша агротехнічна операція, в якому стані перебувають культури на полях. Відповідно, тестуємо різні програмні рішення, зокрема Cropio та Climate FieldView.

З 2014 року проводимо ретельну деталізацію технологічних операцій на кожному полі, враховуємо з генеральним директором компанії Михайлом Бугрименком.

— Михайле Миколайовичу, розкажіть про ваш підхід в управлінні виробничими процесами в агрокомпанії «АВІС УКРАГРО».

— Для нашої агрокомпанії надзвичайно важливо ефективно використовувати кожний гектар землі, що обробляється. В умовах великих відстаней між полями, їхньої неоднорідності просто життєво необхідно чітко розуміти, наскільки якісно виконується та чи інша агротехнічна операція, в якому стані перебувають культури на полях. Відповідно, тестуємо різні програмні рішення, зокрема Cropio та Climate FieldView.

З 2014 року проводимо ретельну деталізацію технологічних операцій на кожному полі, враховуємо найменші дії та рішення, що застосовували. Все зберігаємо як у паперовому, так і цифровому форматі. Таким чином, маємо можливість обліковувати та аналізувати кожну ділянку і розуміти, які виклики і де можуть виникати. Агрономічні та інші технологічні питання ми вже налагодили, наразі працюємо над управлінською частиною. Саме тому звернулися до сучасних програмних рішень, що допомагають налагодити оперативне управління. Нині облік в компанії настільки ретельний, що кожен гвинт або гайка, грам або міліграм пестициду дуже чітко та правильно використовуємо та фіксуємо в системі обліку.

В умовах великих відстаней між полями, їхньої неоднорідності просто життєво необхідно чітко розуміти, наскільки якісно виконується та чи інша агротехнічна операція, в якому стані перебувають культури на полях. Відповідно, тестуємо різні програмні рішення, зокрема Cropio та Climate FieldView.

Серед головних принципів агрокомпанії «АВІС УКРАГРО» — спочатку створи умови для продуктивної роботи кожного працівника, а лише потім очікуй чіткої та якісної роботи! Тому я, як генеральний директор, головний інженер та агрономи в кластерах постійно обмінюємося інформацією, об’їжджаємо поля, щоб розуміти стан посівів комплексно та до найменшої ділянки.

— Як давно використовуєте Climate FieldView?

— Вперше побачили це програмне рішення 2017 року, тоді ж і вирішили спробувати. Інтерес був пов’язаний передусім із можливістю вести сівбу кукурудзи на якісно новому рівні. У системі створили карти-завдання, завантажили на флешку та перенесли до трактора — оператор отримав чіткий регламент посіву. Як результат, завдяки Climate FieldView, посівну кампанію було проведено якісно та ефективно.

Наприклад, 2020 року показовою була сівба сої з використанням цієї цифрової платформи. Нова сівалка Kinze з трактором Case IH Magnum 340 дала змогу побачити, наскільки покращилися якісні характеристики сівби. Варто зазначити, що нова сівалка була експериментальною не лише для України, а й для Європи загалом. Відсіялися без проблем, побачили всі витрати та якість виконання операцій на близько 2500 га посівів. Виробничий процес фіналізовано — дані одразу ж надходять у хмару, паралельно до мобільних пристроїв залучених колег та суміжних систем.

— У чому бачите практичні переваги Climate FieldView?

— Для себе визначили чотири ключові функції:

1. Розділ «Радар» — погодний сервіс. Постійно дає точну оперативну інформацію про зміни погоди, особливо про кількість опадів на конкретному полі. Тобто можна відкрити на карті поле і зрозуміти, чи буде у найближчі чотири години дощ і з якою вірогідністю. Як порівняти з іншими сайтами та програмами, на мою думку, дає кращий і точніший прогноз. Тут можна бачити прогноз руху хмар на наступні чотири доби, а також кумулятивну кількість опадів за останню добу.

2. Розділ «Здоров’я поля» — контроль стану вегетації конкретного поля. Тут можна перевірити посів на наявність проблем. У цьому допомагають супутникові зображення з реальними кольорами, спеціальні карти для обстеження посівів, а також карти споживання води культурою.

3. Розділ «Завдання» хоч і знаходиться у процесі удосконалення, але вже є можливість робити завдання на інсектицидну та фунгіцидну обробку, плануємо спробувати у наступному сезоні. Вважаю, досить перспективний розділ.

4. Завдяки розділу «Аналіз урожайності» нам вдалося визначити, чи є певна ситуація на полі системною або разовою. Наприклад, обираємо конкретне поле і ведемо аналіз по ньому за роками: 2017, 2018 та 2019 рік. Є можливість виявити зони низької врожайності, зрозуміти, чому виникла проблема — чи то питання в обприскувачі, чи у недотриманні регламенту обробітку ґрунту, а, можливо, вплив посухи.

Завдяки додатку FieldView Cab від Climate, маємо можливість безпосередньо підключатися до монітора конкретного зернозбирального комбайна. Тим паче, що якість мобільного покриття дозволяє це зробити. Планшет розташовано в кабіні оператора комбайна. Це дає змогу оператору чітко контролювати процес та вносити відповідні коригування, якщо у тому виникає потреба.

— Розкажіть про систему удобрення на підприємстві.

— Враховуючи комплексний підхід до виробництва продукції, ми відпрацювали власний алгоритм системи удобрення. Раз на кілька років робимо ретельний агрохімічний аналіз ґрунту, розуміючи рівень забезпечення NPK та мікроелементів.

Загальний підхід — нічого не вносити під сою. Зважаючи на те, що господарство практикує двопільну сівозміну, рішення виправдане. До того ж під кукурудзу якраз вносимо достатню кількість добрив. Головний акцент робимо на азот та цинк. Восени — безводний аміак. Для «АВІС УКРАГРО» — це вищий пілотаж технологічних операцій. До внесення безводного аміаку підходимо особливо ретельно. Точно розраховуємо кількість для внесення, плануємо технологічні строки використання, враховуємо, чи є волога. Проводимо порівняння та аналіз за роками внесення.

На сої на окремих полях, де було зафіксовано дефіцит калію, вносили його підживленням.

Під кукурудзу навесні вносимо карбамід. А цього року провели експеримент перед сівбою, виконуючи підживлення аміачною селітрою. Шаблонів нема, працюємо за потребою кожного поля.

— Поговорімо про посівний матеріал.

— Посівний матеріал сої та кукурудзи обираємо надзвичайно ретельно. Зокрема, сою використовуємо від низки виробників, наприклад, від «Семенсес Прогрейн» та сорт Астор від Sevita Genetics. Один з їхніх найновіших та перспективних сортів цього року широко випробовували на ділянках розмноження в агрокомпанії. Це сорт сої Езра — новий, лише зараз знаходиться на державних випробуваннях у Канаді. У «АВІС УКРАГРО» його вже вирощують. Дуже перспективний сорт сої, що має найкращі показники своєї групи на RGCQ у 2018 та 2019 роках, має на три дні зрілості пізніше, рослини середнього розміру з хорошою стійкістю, толерантність до склеротинії, добре розвивається на всіх типах ґрунтів.

Перед сівбою посівний матеріал сої ретельно калібруємо безпосередньо в господарствах. Обов’язково виконуємо фунгіцидне та інсектицидне протруєння. Також виконуємо прографічування на власних потужностях.

Посівний матеріал кукурудзи представлено низкою виробників: Pioneer, Corteva, Bayer та Syngenta.

На випробувальних ділянках кукурудзи постійно випробовуємо різні норми висіву. Дуже ретельно виконуємо очищення посівного матеріалу сої вже після комбайну, щоб мати сортову чистоту.

— Який парк сільськогосподарської техніки використовуєте?

— Парк сільськогосподарської техніки в нашій агрокомпанії різний, але основу самохідної техніки становлять машини від CASE ІН. Зернозбиральні комбайни, трактори та оприскувачі саме цього виробника. Трактори колісні Case IH Magnum, а гусеничні — Case IH Quadtrac 600. Сівалки Kinze та Great Plains Yield-Pro YP-1625AHD, що дають змогу за добу висівати великі площі. Розкидачі мінеральних добрив використовуємо Amazone.

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА

«АВІС УКРАГРО» спеціалізується на вирощуванні зернових та технічних культур, зокрема на сої та кукурузі. Також на балансі господарства є тваринництво, що забезпечує щороку значну кількість органічних добрив для внесення на поля.

 

 

 

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: office@deltamedia.com.ua