Trimble: колія в колію

Коли говорять про точне землеробство, то передусім мають на увазі точність на полі. Для A.G.R Group Мисака Хідіряна це означає, крім усього іншого, економію ресурсів та більшу ефективність господарювання. А досягти цього вдається завдяки технологіям, які пропонує Trimble.
Ростислав Панічев

До аграрного холдингу належить 19 господарств, зосереджених у чотирьох областях України. Загалом в обробітку 28 тис. гектарів. Доволі велика площа, щоб не подбати про впровадження інноваційних елементів землеробства. Через зміни клімату в холдингу повністю відмовилися від оранки й перейшли на комбіноване безвідвально-мінімальне оброблення ґрунту. Причому глибину обробітку ґрунту визначають на основі даних вимірювання цифровим пенетрометром.

Зважаючи на набір вирощуваних культур, агрономи розробили ряд власних сівозмін. Серйозну увагу приділили дотриманню чергування культур у сівозмінах. Ну і, звісна річ, запроваджують елементи точного землеробства.

За словами Ігоря Богданова, директора з інформаційних технологій A.G.R. Group, на полях застосовують різні системи навігації. Що стосується обприскування, всі 11 обприскувачів Berthoud Raptor 3242 із рішеннями від компанії Trimble.

Ігор Богданов

«Так склалося, що відразу всі обприскувачі було укомплектовано усім необхідним обладнанням від Trimble, — розповідає він. — Це доволі вдале поєднання: надійні обприскувачі плюс надійні системи навігації».

Точність буває різною.

Схожі системи в господарствах агрохолдингу застосовують із 2016 року. Однак це були корекційні сигнали, які допускали відхилення в 15 см. Та, на жаль, такої точності для масштабів усього підприємства виявилося замало. З розвитком технологій аграрії зрозуміли, що треба переходити на новий рівень точності водіння сільгосптехніки по полях. Адже нині є можливість передплачувати сигнали корекції, які не дають змоги колесам обприскувачів ущільнювати ґрунт та пошкоджувати рослини з кожним новим обробітком.

«Допуск у відхиленнях 15 см не дозволяє техніці повторити ту саму траєкторію, — коментує Ігор Богданов. — Виходить, щоразу колія зміщується в бік так, що, аби повторити колію, слід якось вже налаштовуватися вручну, а то й зовсім відмовлятися від автопілотування».

І тоді фахівців A.G.R. Group вирішили перейти на новий рівень точності й перевели усю техніку з обладнанням Trimble на сигнал CenterPoint RTX із точністю 2,5 см. За словами аграріїв, ця опція коштує трохи більше, але не настільки суттєво, щоб не скористатися нею. У будь-якому разі цей сезон показав, що такий крок вартував витрачених зусиль і ресурсів.

Використання точного сигналу.

Передусім обрана технологія точного водіння дала змогу проводити роботи за будь-якої видимості — чи то вночі, чи то під час туману. Основні культури для агрохолдингу — це кукурудза та соя. При чому агротехнологія вирощування останньої вимагає до восьми обробок за вегетаційний період. Якщо зважити на можливість пошкодження посівів колесами обприскувачів, то можна дійти висновку, які б втрати спричинив неточний обробіток полів.

Метод повторення першого сліду, який застосовують у A.G.R. Group, дуже схожий на використання постійних технічних колій. Він відрізняється тим, що його використовують для певного різновиду техніки. У цьому випадку для обприскувачів Berthoud, які уже другий рік проходять тією самою технологічною колією, що і перед цим.

«Trimble відмінно справляється з функціями паралельного водіння та автопілотування, — зазначає Ігор Богданов. — На власному досвіді ми переконалися, що задекларована виробником повторюваність сигналів збігається рік у рік. Така можливість є й в інших брендів систем для точного землеробства. Та відмінність у тому, що використовується за технологією RTK, яке залежить від наявності мобільного зв’язку в полі. А от у Trimble цього можна досягти просто за допомогою супутникового сигналу».

При цьому інформація, зібрана з попереднього сезону, дає змогу обприскувачам заходити на поле ще до сходів культури, обробляючи точнісінько тією самою траєкторією, що і була. Водночас функціоналу системи вистачає для коригування норми застосування робочої рідини на полі та для позиційного відключення форсунок, наприклад, для вимикання крайніх секцій форсунок із метою уникнення перекриттів. Таким чином, розумна техніка дає змогу уникнути подвійної обробки ЗЗР, не пошкоджуючи сходи.

Завдяки впровадженню точного водіння в A.G.R. Group оператор набагато менше витрачає часу для виконання того чи іншого завдання.

«Дуже важливо було домогтися скорочення годин роботи обприскувачів на полі та збільшення норми виробітку, — говорить Ігор Богданов. — Продуктивність збільшилася внаслідок зменшення площі обробітку, бо за використання точних сигналів техніка працює з нульовим перекриттям, а також завдяки роботі на автопілоті, що суттєво скорочує час обробітку, як порівняти з ручним водінням. А от засобів захисту тепер витрачаємо набагато менше. У підсумку можна сказати, що ми дуже задоволені методом повторення колії».

Особливості CenterPoint RTX.

Сигнал корекції Trimble CenterPoint RTX заснований на технології Trimble RTX. CenterPoint RTX використовує дані в реальному часі від глобальної мережі станцій спостереження поряд з інноваційними алгоритмами позиціонування. Проаналізовані дані щодо супутникової орбіти ретранслюються на приймач, в результаті чого досягається висока точність у режимі реального часу.

Потоки корекційних даних Trimble RTX передаються на приймач Trimble напряму з геостаціонарного супутника, тому не залежать від наявності мобільного покриття з доступом до мережі інтернет. Під час включення приймач відстежує супутник Trimble RTX, звідки й отримується потік корекційних даних.

Сама техніка має бути обладнана моніторами та антенами. На обприскувачах у A.G.R. Group застосовують антени Trimble AG-25 та монітори Trimble CFX 750.

«Ці монітори оснащено контролерами третього покоління, — розповідає Ігор Богданов. — Вони надійні та повністю відповідають нашим вимогам. Однак надалі плануємо переходити на сучасніші монітори лінійки GFX».

Попередня підготовка.

Одним із важливих аспектів точного землеробства є наявність електронних карт конкурів полів. У господарствах A.G.R. Group це робили самостійно, об’їхавши всі поля. Отримані дані потім застосовують для планування відповідних польових робіт із використанням високоточних корекційних сигналів. Із року в рік контури полів можуть змінюватися, тож процедуру оновлення карти здійснюють під виконання операцій на цьому полі.

«Наступний крок — треба завантажити карти в монітори на обприскувачах, сформувати навігаційні лінії і вже можна працювати, — пояснює Ігор Богданов. — Навігаційні лінії в моніторі можуть бути прямі, а також є кругові маршрути. Адже під час оранки чи обрізання дерев контури полів можуть трохи змінюватися, і це треба враховувати під час обприскування».

Уже зараз аграрії зрозуміли, що використання точнішого корекційного сигналу Trimble дало результат. Проте на цьому зупинятися не збираються. З часом тут планують запроваджувати технології диференційного внесення ЗЗР по картах завдань. Вони дають змогу вносити точну кількість добрив з урахуванням особливостей ґрунту і характеру полів, що підвищить виробництво агропродукції на ще більш технологічний рівень та зменшить витрати на ЗЗР.

 

 

 

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: rost.panichev@ifarming.com.ua