Trimble: підживлення під контролем

Система внесення рідких добрив докорінно змінила ефективність вирощування сільськогосподарських культур у господарстві Agricom Group.  
Ростислав Панічев 
      

Щороку компанія Agricom Group намагається впровадити у себе на полях нові системи точного землеробства, щоб зробити своє виробництво ще більш продуктивним. Нещодавно тут випробували і запустили у роботу систему управління внесення рідких матеріалів Trimble Field-IQ ISOBUS разом з компанією «Полетехніка». Ця система дозволяє використання змінної норми внесення добрив, роботи по картах завдання та працювати на будь-якому моніторі, що робить систему повністю універсальною. Окрім економічних переваг вона дає змогу налагодити добре стратегічне керування власною землею.

«Поля нашої компанії розташовано в Луганській, Чернігівській та Житомирській областях, — розповідає Євген Горло, директор із виробництва компанії Agricom Group. — Ці три кластери відрізняються своїми ґрунтово-кліматичними особливостями, але в кожному з них змінні норми внесення добрив показали себе позитивно».

Шлях до точності.

На землях господарства давно експериментують із новітніми технологіями землеробства. Спершу кожен гектар полів був оцифрований — складено карти меж полів та заведено до програми. Далі аграрії взялися за створення карт врожайності за допомогою встановлених комп’ютерів на всіх комбайнах. Таким чином отримали карту вологості зібраного врожаю на кожній ділянці поля та виділили ділянки з поганою врожайністю. І мало по малу прийшли до необхідності обирати серед різних виробників обладнання, яке б дало змогу техніці працювати з цими даними.

Як згадує Євген, на той момент на ринку вже було представлено багато різних виробників із рішеннями для точного землеробства. Визначитися було не легко, а тому аграрії вдалися до своєрідного аналізу всіх пропозицій. Після детального розгляду зупинилися на тих рішеннях, які пропонує Trimble. Оскільки ця компанія має у своєму портфоліо будь-яке рішення для сільського господарства, починаючи з простого курсовказівника Ez-Guide 250 і закінчуючи керуванням водних ресурсів та плануванням полів. Уся інформація про підприємство, про кожну одиницю техніки накопичується в програмі Trimble AG. Це дає змогу бачити, що робили на полі сьогодні, вчора, місяць назад або декілька років тому. Зберігається уся інформація, зокрема про те, які вносили добрива, що сіяли, з якими нормами і який було отримано результат. Це велика допомога у разі прийняття складних рішень щодо внесення добрив, посіву або виконання другорядних завдань із кожним полем.

«У 2015 році ми проводили оновлення парку техніки і встановили обладнання Trimble практично на кожну одиницю наших сільгоспмашин, — коментує Євген. — Ми переконалися, що це справді те, що підходить для наших потреб. А тому зараз 95% усієї техніки в усіх кластерах нашого господарства переобладнано під роботу з елементами Trimble».

Передусім це дає змогу аграріям проводити набагато точніше й ефективніше усі польові роботи. Новим етапом для Agricom Group стало використання цієї технології для внесення добрив.

Підживлення рідкими добривами.

За допомогою модуля Trimble Field-IQ ISO BUS, який керує процесом внесення добрив, є змога працювати з будь-якими нормами від 20 до 300 л/га. Якщо ми говоримо про кукурудзу, під якою в господарстві левова частка площ, то дуже важливо дати цілий набір поживних речовин, які забезпечать рослину всім необхідним упродовж тривалого вегетаційного періоду культури. Правильне застосування мінеральних добрив збільшує врожайність та поліпшує якість зерна.

«У 2018 році ми провели досліди з рідкими стартовими добривами на кукурудзі, — розповідає Євген Горло. — Це були рідкі фосфорні добрива, які розподілялися на ту саму глибину, що й насіння».

Результат був пречудовим. Весна тоді була прохолодною, але фосфорного голодування не спостерігали взагалі. І це при тому, що на тих полях, де вносили традиційні добрива, рослини набули фіолетового кольору.

Річ у тім, що саме з фосфором виникають великі проблеми. Коли ще ґрунт холодний, на самому початку свого розвитку рослини кукурудзи можуть відчувати фосфорне голодування. На момент, коли листочки активно формуються, а коренева система ще слабенька, раптово закінчуються запаси фосфору, що були у насінині. На цей час сухі добрива ще не встигають перетворитися на доступну для рослин форму. Як наслідок, починається гальмування ростових процесів, а листя набуває характерного фіолетового забарвлення.

Технологія ж, яку застосовують на полях Agricom Group, передбачає внесення рідких фосфорних добрив безпосередньо в рядок із насінням. Поживні речовини відразу стають доступними для рослин. У всіх трьох кластерах компанії Agricom Group, попри очевидні відмінності в ґрунтово-кліматичних умовах, рідкі фосфорні добрива показують себе відмінно. Існують лише відмінності в дозах і препаратах. Але це вже залежить від конкретних умов поля.

«Які саме дози потрібні — це все знає наш Trimble», — коментує Євген. —Система має всі дані, щоб контролювати внесення добрив на кожному етапі».

Безводний аміак.

У 2016 році фермери з Agricom Group відкрили для себе безводний аміак. Водночас із застосуванням КАС цей вид добрива є одним з атрибутів високорентабельного рослинництва в умовах зміни клімату. «Раніше на наших полях використовували карбамід, — розповідає Євген. — Та коли ми заклали досліди із застосування безводного аміаку, то побачили явні переваги». Рідкий аміак рекомендують вносити щорічно під час обробітку ґрунту. Спеціальні знаряддя розподіляють добриво в ґрунт на глибину до 15 см. За наявності вологи аміак здатен просякати у глибші шари ґрунту та розповсюджуватися по горизонтальному профілю. Слід зауважити ще одну особливість: аміак у такій формі швидко зв’язується з ґрунтом, що суттєво скорочує втрати азоту. Крім того, технологія дає змогу перенести внесення частини добрива восени.
Норму внесення безводного аміаку на полях господарства Agricom Group виставляють з монітора Trimble і проводять з урахуванням даних карт полів. Для самого ж добрива придбали невеличку діжку, яку в народі називають «американкою». Тепер цю технологію застосовують по всіх трьох кластерах господарства.

 

 

 

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: rost.panichev@ifarming.com.ua